پرکلرین ( هیپوکلریت کلسیم )

نام صنعتی : پرکلرین

نام و فرمول شیمیایی پرکلرین : هیپو کلریت کلسیم به فرمول Ca(OCl)2

بسته بندی  : محصول نهایی بصورت گرانول و در بشکه های پلاستیکی ۴۰ ، ۴۵ و ۵۰ کیلو گرمی

پرکلرین چیست؟

پرکلرین (هیپو کلریت کلسیم) ماده ایست سفید رنگ با خاصیت گندزدایی که جهت ضدعفونی آب ـ سبزی ـ میوه ـ ظروف ـ حمام ـ توالت و محل‌های آلوده بکار میرود.این ماده معمولا در بازار با درجه خلوص ۶۰ – ۷۰ درصد عرضه میشود. علت بسیاری از بیماریهای واگیر روده‌ای (وبا و…) موجودات بسیار ریزی هستند که با چشم دیده نمی شوند. این موجودات با خوردن آب، سبزی و میوه آلوده ویا از طریق انتقال آنها توسط دست یا حشرات به مواد غذایی و ظروف وارد بدن انسان شده و ایجاد بیماری می‌نماید. یکی از راههای پیشگیری از ابتلا به بیماریهای واگیر روده ای ضد عفونی کردن آب های آشامیدنی و مصرفی و میوه و سبزیجات با محلول پرکلرین می باشد.

پرکلرین

گندزدایی آب آشامیدنی پرکلرین :

پر کلرین یا هیپوکلریت کلسیم پودر سفید رنگی است با خاصیت گندزدایی که بوی زننده و تندی دارد و مجاری تنفس را آزار میدهد. این ماده در بازار با درجه خلوص ۶۰ تا ۷۰ درصد عرضه میشود. در زمان کلرزنی رعایت نکات زیرضروری است :

درموقع استفاده از پودر پرکلرین ماسک یا پارچه ای را جلو دهان وبینی ببندید. پس از بازکردن درب بشکه، پودر کلر داخل آن حداکثر تا یک ماه و نیم قابل استفاده است و بیشتر از این مدت، اثرش رااز دست می‌دهد. پرکـلرین را باید از دسترس اطفال دور نگه داشت. هرزمان که به آب کلر اضافه میشود باید با وسیله ای آب را بهم زد تا به خوبی مخلوط شود و برای استفاده از آب باید حداقل ۳۰ دقیقه صبر کرد. آبهای بسیار آلوده که محتوی مقادیر زیادی مواد آلی هستند و یا آبهای تیره برای کلرزدن مناسب نیستند، بنابراین آبهای تیره را اول باید صاف کرد و بعد به آن کلر زد. میزان پرکلرین برای ضدعفونی هر متر مکعب آب ۳ تا ۵ گرم و میزان مطلوب کلر آزاد باقیمانده درحد ۲/۰ تا ۸/۰ میلی گرم در لیتر است.

شرایط نگهداری پودر پرکلرین :

بخاطر حساسیت نسبت به گرما و رطوبت باید بشکه های پرکلرین درجای خشک و خنک نگهداری شود. نگهداری آن در آفتاب و یا انبارهای گرم، خطر انفجار را در پی دارد.

بشکه های پرکلرین را نباید در مجاورت مواد بودار و قابل اشتعال مانند بنزین، نفت، گازوئیل یا سموم کشاورزی بخصوص سم فسفره، مواد ضد عفونی کننده مانند کرئولین قرار داد و به شدت باید از این کار اجتناب نمود. انبار مخصوص نگهداری بشکه های پرکلرین باید مجهز به تهویه مناسب باشد. کف انبار مخصوص نگهداری بشکه های پرکلرین باید از جنس مقاوم به رطوبت ساخته شده باشد. بشکه های پرکلرین را باید روی صفحات چوبی که به فاصله ۱۰ سانتی متر از کف انبار فاصله دارد قرار داد.

پرکلرینکاربرد پرکـلرین :

ضد قارچ ، ضد باکتری (ضد بو)

برای تصفیه آبهای آشامیدنی ، معرف سفید کننده (کاغذ ، منسوجات)

گند زدا و ضد عفونی کننده آب استخرها و ……

روش تهیه  پرکلرین :

به وسیله واکنش کلر با شیر آهک در مجاورت سدیم هیدروکسید در طی یک فرایند چند مرحله ای، دوغاب پرکـلرین تهیه می‌شود که متعاقباً با فیلتراسیون و خشک نمودن، گرانول های پرکـلرین بدست می آید.

پرکلرین

English